preloader
Haziran 16, 2020 0 Yorum

Trapez Kası Nedir ve Nerede Bulunur?

Güçlü, dikkat çekici görünen bir siluete istiyorsanız antrenman programında trapez kasına ekstra özen göstermelisiniz. Omuzlarınız genişleyip kollarınız kalınlaşırken sırtın sadece üst kısmı gelişiyorsa antrenman programınız hatalı olabilir. Bunun temel sebebi geniş ve üç bölümlü kas olan trapezin hak ettiği önemi görememesidir. Fit ve güçlü görünümü dengeli bir kaslanma ile yakalamak istiyorsanız trapez kasının önemini bilmeniz gerekir. Trapez nedir, trapez kası nerede bulunur ve nasıl çalıştırabilirsiniz gibi soruların cevapları için detaylara göz atabilirsiniz.

Trapez Kası Nedir ve Nerede Bulunur?

Trapez insan sırtında yer alan en yüzeysel kas gruplarından biridir. Sırtın arka ve üst bölümü ile boyun arkasını örten trapez omurgaya doğru inen yamuk şekilli bir kastır. Üst, orta ve alt trapez olmak üzere üçe ayrılır. Liflerin uzandığı yöne doğru belirlenen bu üç bölge trapez kas yapısının tamamını oluşturur. Trapez kası kürek kemikleri ve başın bazı hareketlerinden sorumlu olan gruptur. Omuzlarınızı aşağı indirirken (depresyon), geriye iterken (retraksiyon) ve yukarı kaldırırken (elevasyon-rotasyon) trapez kası aktif olur. Yukarı, aşağı ve geri hareketin her birinde kasın farklı bir bölümü çalışır

Trapez üst kas lifleri insan vücudunda yukarı yönlü uzanmış bir şekilde yer alır. Kürek kemiklerinizi yukarı ve aşağı hareket ettirirken aynı yönde uzanan lifleriniz çalışır. Hareket sırasında baş, boyun ve omuz bölgesinde çalışan kas gruplarına destek veriler. Kolunuzu kaldırırken yukarı hareket eden kürek kemiklerine destek de verir. Upper Trapezius olarak adlandırılan bu kas grubunun uzunluğu boynunuza kadar devam eder. En üstte yer aldığı için üzerinde farklı bir kas bulunmaz ve antrenmanla gelişimi dışarıdan kolaylıkla fark edilir.

Etiketler :

Paylaş :

Görüşlerinizi Belirtin!

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand